Follow:

On taottava silloin kun rauta on kuumaa

Moni kynsiä enemmän lakkaillut ja samalla vesimarmorointiin tutustunut tietää, ettei tekniikka suju aina ihan luonnostaan. Jokin magia sen yllä velloo varmasti, sillä joinain aikoina ei vesimarmoroinnista tule yhtään mitään, mutta sitten on aikoja kun siinä taas onnistuu lähes aina. Itselläni on nyt meneillään sellainen vaihe, että kuviot syntyvät ikään kuin itsestään, joten pakkohan siitä on kaikki hyöty ottaa irti. 
Halusin kokeilla alkukuusta kotiuttamaani O.P.I:n syksyistä, poltetun oranssia cremelakkaa It’s a Piazza Cakea. Koostumukseltaan tämä oli erittäin hyvälaatuinen, ja marmoroinnin alle sutimani yksi kerros lakkaa riitti lähestulkoon peittämään kynnet täysin! Ihanaa, tälle löytyy jatkossakin paljon käyttöä.
Marmorointiin valitsin Piazza Caken lisäksi O.P.I:n Love.Angel.Music.Babyn ja Essien Frock ‘n Rollin. Kaikki lakat käyttäytyivät veden pinnalla kiltisti ja levisivät nätisti. Saatuani marmoroinnit kaikkiin kynsiin poistin kynsinauhoja suojanneet Girly Bitsin Lateksit* iholta, ja viimeistelin lakkauksen Ebaysta tilatuilla strasseilla sekä kerroksella Seche Viteä. Tämän nopeammin en ole tainnut vesimarmoroinnista aiemmin suoriutua, sillä tällä kertaa koko kynsien lakkaamiseen upposi alle tunti!

Ainiin, jotain jännää muuten tapahtui kun iskin Frock ‘n Rollin veteen. Muutama päivä sitten kerroin teille omituisen ruskeasta Frokkiksestani, mutta vesimarmoroinnin kuvioissa tämä näyttikin sitten erehdyttävästi munakoison sävyiseltä! Omituista, mutta kivaa. Tähän lakkaukseen tuo sävy nimittäin sopi paremmin kuin hyvin. 
Oikein ihanaa viikonloppua kaikille! 

*** Girly Bitsin lateksi saatu aikanaan testiin Mi Nailsilta
Share on
Previous Post Next Post

Saatat tykätä myös näistä

21 Comments

  • Reply Emmi

    Ihanan syksyinen vesimarmorointi, ja niin hyvin onnistunut! 🙂

    30.9.2016 at 04:14
  • Reply Sole/nailOxtail

    Todella upeet ja aivan ihanan syksyiset värit, ottaisin mieluusti tällaiset lakkaukset itelleni 🙂

    30.9.2016 at 05:07
  • Reply Minna

    Ei vitsi miten ihanat! ♥ Kunpa mäkin onnistuisin vesimarmoiroinnissa noin hyvin :/

    30.9.2016 at 06:31
  • Reply E-S

    Wau, onpas kauniit kynnet! En olisi heti arvannut marmoroinniksi, kun nuo raidat Piazzan keskellä ovat niin siroja ja sirous ei yleensä assosioidu mulla vesimarmorointiin mitenkään. 😀
    Piazzakin on niin kaunis lakka! <3

    30.9.2016 at 07:00
  • Reply Nanne

    Mielettömän kauniit marmoroinnit ♡
    Enpä muistakaan milloin mie olisin viimeksi vesimarmoroinut 😀

    30.9.2016 at 07:07
  • Reply Diana A

    Onpa ihanat värit!! <3 Pitäisikö itellä uskaltaa taas ihan vesimarmorointia.. 😀

    30.9.2016 at 09:25
  • Reply Yue

    Minä luulin, että nuo on leimoja. 😀 En tajua, miten oot saanut noista raidoista noin siroja. Hienot on.

    30.9.2016 at 09:36
  • Reply Katarooma

    Wau!

    30.9.2016 at 09:39
  • Reply Heidi

    Upeat, ja oranssi <3

    30.9.2016 at 09:57
  • Reply Tuuli

    Tosi hyvin onnistunut marmorointi, kunpa itsellänikin menisi sillä saralla noin hyvin! 😀

    30.9.2016 at 10:01
  • Reply Daniela

    wauu!! upein vesimarmorointi jonka oon pitkään aikaan nähnyt 🙂

    30.9.2016 at 11:13
  • Reply Belegwen

    Vau miten mielettömät! ♥

    30.9.2016 at 14:52
  • Reply Sissi

    Uuh miten hienot! Mä luulin ensin esikatselukuvasta, että sulla on decalit:) Niin on täydelliset!

    30.9.2016 at 19:59
  • Reply Paula

    Mielettömän hienot! <3

    1.10.2016 at 11:46
  • Reply Ninthea VintageRose

    Oh what a cute water marble!! *w*

    2.10.2016 at 18:03
  • Reply Kirsi/Kirsinkynnet

    Siis mie luulin et nää oli siveltimellä tehdyt!??! WAU!!! Siis WAU!!! 🙂 Itsellä en tykkää yhtään tuon värisistä kynsistä, mutta todella kauniisti käyvät yhteen/sulle!

    3.10.2016 at 11:14
  • Reply Nena Sofia

    Oi että, paljon paljon kiitoksia! ♥♥

    4.10.2016 at 17:49
  • Reply Nena Sofia

    Voih sentään, kiitos Sole! ♥ 🙂

    4.10.2016 at 17:49
  • Reply Nena Sofia

    Voii kiitos! ♥ Harjoittelet vaan niin kyllä se lähtee sujumaan 🙂

    4.10.2016 at 17:57
  • Reply Nena Sofia

    Syvä kumarrus ja nöyrimmät kiitokseni <3 Näistä tuli ihan vahingossa tällaiset siroraitaisemmat, ikävä kyllä en yhtään tiedä että mikä siihen vaikutti. Ehkä tein enemmän renkaita kuin yleensä? Tähtitiedettähän tää homma on 😀

    4.10.2016 at 17:59
  • Reply Nena Sofia

    Kiitos ja kumarrus! 🙂 Kannattaa kyllä marmoroida välillä, tää on yllättävän rentouttavaa puuhaa 🙂

    4.10.2016 at 18:00
  • Leave a Reply