Kynsien koristelu

Kukkaketo talven keskellä

Yksi kynsimaailman viehättävimmistä ja useimmiten vastaantulevista designeista tuntuu olevan voikukka-kynnet. Useimmiten vaalealle taustalle on leimattu tai muuten toteutettu suuri voikukka, ja muille kynsille on aseteltu siitä lenteleviä haituvia. Pitkään haaveilin MoYou Londonin Pro 04 -laatasta juuri kyseisten kuvioiden takia, vaikka tiedän, ettei kärsivällisyyteni riitä mihinkään leimaamisen kanssa. 
Pari kuukautta sitten sain kuitenkin Mi Nailsilta testattavaksi muutaman arkin Milv-siirtokuvia, ja näiden joukossa oli tämä arkillinen voikukan haituvia. Arkki on täynnä kuviota, ja siitä voi leikellä mieleisiään palasia ja asetella niitä miten haluaa. Kyseisen arkin käteen saatuani tajusinkin ensimmäistä kertaa, että kyllä niitä voikukkia voi varmasti käsinkin maalata, ja syntyi idea yllä olevasta lakkauksesta.
Lakkaus muhi pääni sisällä pitkään, sillä missään vaiheessa ei tuntunut olevan sopivaa hetkeä toteuttaa näin kesäistä lakkausta. Nyt kuitenkin kynsien päästyä omaan tuttuun muotoonsa olen alkanut hamuilemaan lakkakokoelman kirkkaampien ja kesäisempien sävyjen suuntaan, ja yhtenä päivänä sitten totesinkin, että kukas se minua estää kesäkynsiä nyt tekemästä? Ehkä saadaan sillä nuo pakkasetkin ajettua pois, tai ainakin voin toivoa niin.

Kynnet aloitin siis kerroksella Essencen Wild white waysia jonka päälle töpöttelin liukuvärin kostutetulla vaahtomuovin palalla. Liukuvärissä käytin Gina Tricotin Pearia (alhaalla) ja China Glazen Pack Lightlyä ja sen oltua valmis lisäsin väliin kerroksen Seche Viteä. Nimettömät jätin tässä kohtaa vielä tyhjiksi, ja muille kynsille rupesin leikkelemään palasia siirtokuva-arkista. Tämäkin arkki oli oikein laadukasta tekoa, ja kuvat oli helppoa saada paikoilleen. Milvien kanssa kiinnittäisin lähinnä huomiota siihen, että pyrkii jo valmiiksi leikkaamaan siirtokuvan mahdollisimman oikean kokoiseksi ja malliseksi, jottei siistittävää kynnen ympärille jäisi paljoa. Sillä tavalla olen välttynyt ongelmilta, vaikka olen kuullutkin että muilla olisi ollut ongelmia juurikin näiden siistimisen kanssa, kun tuo materiaali on melko sitkeää. 
Nimettömien suuret voikukat maalasin tämän tutoriaalin mukaan Mont Marten mustalla akryylimaalilla. Lopputulos olisi saanut näyttää paremmaltakin, eihän tuo nyt ihan nappiin mennyt, mutta kauempaa nuo näyttivät kyllä oikein sieviltä. Ehkä sitten kesällä teen lisääkin tällaisia, vähintäänkin harjoittelun nimissä.

Siirtokuva-arkin olen tosiaan saanut testattavaksi Mi Nailsilta, ja sen löydät täältä. Kaikki kynsikoristeet ovat tammikuun ajan pienessä alessakin, eli jos tällaisia kaipaat niin kannattaa hankkia ne vielä kun alennuksen ehtii hyödyntämään.
Mitäs pidätte kynsistä?
*** Siirtokuvat saatu testattavaksi blogin kautta, linkkien klikkailusta en hyödy mitenkään

Saatat myös pitää...

26 kommentti

  1. Ihania puhalluskukkia <3. Osaisinpa mäkin maalata noin hienosti! Jännä miten tuntuu, että vähän jokaisella on pieni joulu/talviällötys päällä ja blogeissa pyörii kauniin keväisiä kynsiä.

  2. says:

    Kauniit

  3. says:

    Wau, upeat! <3

  4. says:

    Söpöt kynnet!

  5. says:

    Ihanan hempeät. <3

  6. says:

    Ihanat! Tosi kaunis liukuväri 🙂

  7. says:

    Voi miten kaunista! Upea liuku ja taasen ihailen sun huikeita käsinkoristelutaitoja :).

  8. says:

    Kauniit kynnet! Olet todella taitava!!

  9. says:

    Oi että, taas tosi kauniit kynnet! Sievät värit ja hieno toteutus 🙂

  10. says:

    En voi sanoa muuta kuin että upeat. <3 Rakastan tuota kuviota yli kaiken. 🙂

  11. Oih kiitos! ♥ 🙂 Ja kyllä sä osaat maalata upeasti, nopeastihan tuossa tarkkuudessakin kehittyy 🙂

  12. Kiitos 🙂

  13. Kiitoksia! <3 🙂

  14. Oi kiitos! 🙂

  15. Voi kiitos Anni <3

  16. Kiitoksia Emilia! 🙂 ♥

  17. Oijoih, kiitos Tintti!! ♥ :')

  18. Ohoh, kiitoksia! 🙂 ♥

  19. Voih kiitoksia Fiiia! Ihanaa että tykkäät 🙂 ♥

  20. Voi itku sun kanssa, hurjan paljon kiitoksia! ♥ :')

  21. voi että, miten ihanat nää ! <3 Ihastelin näitä jo aikasemmin FB:kin 🙂

  22. says:

    Mäkin tykkään kovasti puhalluskukista. Siksi nämä kynnet miellyttää varsin paljon. Tosi hienosti onnistunut tuo maalaus ja siirtokuvat sopii ihanasti sen kaveriksi 🙂 Pitää kyllä ehdottomasti lisätä voikukkakynnet toteutettavien ideoiden listalle itsekin.

  23. Voih kiiitos Nani! <3 🙂

  24. Ohhoh, hurjan paljon kiitoksia Enail! ♥ Jään mielenkiinnolla odottelemaan sun versioita 🙂

  25. Hirmu ihanat! Noi värit on niin söpöt yhdessä (:

  26. Kiitos Tinkerbell! 🙂 Nää oli kyllä yllättävän suloiset yhdessä 😀

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *