Kynsien koristelu

Joulukynnet

Noniin, joulu oli ja meni ja uusivuosikin kurkkii jo kulman takana. Tarkoitukseni oli esitellä teille joulukynteni jo viikonloppuna, mutta en sitten millään ehtinytkään asettua aloilleni postaamaan. Palattiin siis kotiin Espooseen tosiaan jo perjantai-iltana, mutta lauantaina ja sunnuntaina kävimme vielä vierailemassa mieheni äidin ja oman isäni luona ns. ”joulun jatkoilla”. Maanantai menikin sitten siivotessa ja kerätessä voimia, ja nyt voinkin vasta todeta olevani (ainakin lähestulkoon) palannut maan pinnalle joulun jäljiltä. Onhan se vain ihana juhla, mutta kyllä tuo reissaaminen vähän voimia vie – etenkin kun siihen lisää kaikki jouluiset valmistelut! 
Mutta niin siinä vain kävi perinteisesti taas! Joulu on lempijuhlani, ja olin jälleen miettinyt valmiiksi kuinka herskyvän upeat, juhlavat ja mieleenpainuvat lakkaukset aatoksi valmistelenkaan, mutta lopulta aikaa ei riittänytkään ja oli otettava suunnitelma B käyttöön. Eihän se lopulta mitään haitannut, kynnet oli kauniit ja yksinkertaiset, eikä niitä tosiaan edes muistanut ihmetellä enää joulua juhliessa.
Lakkauksen kasasin siis pikaisesti 22. päivä ennen Tampereelle lähtöä ja sen oli pakko olla mahdollisimman helposti toteutettavissa. Niinpä pohjaväriksi päätyi siis yksi kerros Opin Love Athletes in Cleatsia, ja tämän päälle lakkasin kulmat Golden Rosen Holiday sarjan lakalla numero 60, lakan omaa sivellintä käyttäen. Viimeiseksi asettelin rajalle glittereitä Opin I Snow You Love Me:sta ja viimeistelin kynnet kahdella kerroksella Seche Viteä tekstuurikärjen tasoittamiseksi.

Joulusta muuten vielä sen verran, että huh heijaa taas sitä lahjamäärää! Siinä meinasi kyllä tulla tippa linssiin useaankin kertaan, kun huomasi miten ajatuksella niitä lahjoja olikaan kasattu. Itsehän rakastan lahjojen antamista ja tänä vuonna käytinkin erityisen paljon aikaa niiden suunnitteluun, mutta jotenkin sitä aina hätkähtää paketteja avatessa: eihän sitä voi kieltää etten tykkäisi myös lahjojen saamisesta. Lahjoja en ala tänne blogiin kuvaamaan kun suurin osa oli kuitenkin aihepiiriin kuulumatonta tavaraa, mutta paketeista paljastui muun muassa kahdet talvikengät, pörrö- ja villasukkia, sisustus-esineitä, kosmetiikkaa ja hygieniatuotteita, paljon suklaata, koruja, vaatetta, kodin tavaraa, muutama kynsilakka, The Body Shopin hurmaava mantelikäsirasva ja kynsinauhaöljykynä sekä 100 euroa lakkarahaa Paypal-tilille. Kylläpä on hemmoteltu olo!

Mitenkäs joulu meni? Ja mitäs teidän paketeista paljastui?

Saatat myös pitää...

26 kommentti

  1. says:

    Upeat joulukynnet <3

  2. Olet saanut upeita lahjoja 🙂 ja miten hienot joulukynnet, pitäisi muistaa että myöskin musta sopii hienosti joulunaikaan, kun siihen yhdistää kimallusta ja punaista 🙂

  3. Kauniit kynnet. <3

  4. says:

    Ihanat kynnet (: mulle kävi ihan samalla tavalla että kauheesti olin suunnitellu kynsiä ja sit joutu turvautumaan toiseen suunnitelmaan 😀 jostain syystä jouluna käy aina sillee.

  5. Ihastuttavat joulukynnet! Ei kyllä näytä yhtään miltään pikalakkaukselta vaan todella tarkkaan harkitulta ja huolella tehdyltä. Mulla jos tulis tarve tehdä pikalakkaukset niin lähtisin nakukynsillä ja hirveällä kiukulla liikkeelle :).

  6. says:

    Nämä on kyllä upeat joulukynnet ♥
    Tosi kivoja joululahjojakin oot saanut. Mekin miehen kanssa keskityttiin tänä vuonna normaali enemmän lahjojen antamiseen. Ihana nähdä toisten hymy lahjoja avatessa 🙂

  7. Mun on kyllä jossain vaiheessa pakko ostaa I Snow You Love Me, en kohta enää kestä olla ilman sitä! 😀 Sen glittereitä kun asettelee miten haluaa kynnelle niin ei lakkaus muuta tarvitse ollakseen onnistunut…
    Onpas sua hemmoteltu – olet varmasti sen ansainnut! 🙂 Tuo 100 euroa lakkarahaa on muuten tosi hyvä lahjaidea!

  8. says:

    Aivan ihanat kynnet, niin jouluiset. <3 Ja wau mitä lahjoja!! 100€, sillähän saa jo vaikka mitä. 😀

  9. Niin hienot ! <3 Mahtavaa uutta vuotta sinne ! :)<3

  10. says:

    Ihania joululahjoja sait joulupukilta, oot ollut ekstrakiltti siis :). Tää lakkaus näyttää ihan muulta kuin pikalakkaukselta, tosi tyylikäs ja viimeistelty lopputulos. Ja myös sopivan jouluinen :).

  11. says:

    Kaunis lakkaus! ISYLM ja punainen on varma yhdistelmä joululakkaukseen 🙂

  12. says:

    Tosi kauniit joulukynnet! 🙂

  13. Oi kiitos! 🙂 <3

  14. Kiitoksia! 🙂 ♥ Musta tosiaan sopii yllättävän hyvinkin jouluun kun sitä käyttää hillitysti muiden värien kanssa 🙂

  15. Kiitos! <3 🙂

  16. Kiitos! 🙂 Hahaa, onneksi sentään säkin ehdit edes jonkinlaiset joulukynnet tehdä! 🙂

  17. Voi apua, kiitoksia!! 🙂 On mullakin usein käynyt juuri noin, että kiukulla on sitten menty, mutta tällä kertaa oli kyse joulusta ja jotain oli vaan pakko saada aikaiseksi 😀

  18. Kiitoksia Heidi! 🙂 ♥ On se vaan ihanaa jos onnistuu oikeasti ilahduttamaan toisia niillä lahjoilla, paljon antoisampaa kuin itse lahjojen saaminen 🙂

  19. Hahaa tuo on kyllä totta! Miten sulla ei jo ole tätä? Äkkiä hankkimaan siitä 😀 Ja ihan totta, iskä siis yllätti mut jo edellisvuonna tuolla samaisella ”paypal-lahjakortilla” ja sitten vähän vihjailin sille tämän joulun lähestyessä että oli muutes mahtava lahja 😀 Onneksi sain sellaisen täksikin vuodeksi, kyllä on kiva päästä vähän tuhlaamaan 🙂

  20. Kiitoksia Fani <3 🙂 Ja niinpä, kyllä oli melkoisia paketteja taas! Ihanaa päästä tuhlaamaan 😀

  21. Ääks kiitos! ♥♥ :') Hyvää alkanutta vuotta sinullekin 🙂

  22. No selvästi olen! 😀 Suuret kiitokset ihanista kehuista <3 🙂

  23. Kiitos Enail! ♥ Tuo on niin totta 🙂

  24. Kiitos Fiiia! <3 🙂

  25. Tosi upeet♥

  26. Kiitos Tinkerbell 🙂 ♥

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *