Jälleen olisi aika esitellä edellisen kuukauden kynnet kasattuna yhteen postaukseen. Viime kuussa lakkauksia kertyi yhteensä 15, osa hyvinkin onnistuneita ja osa ihan kaikkea muuta.
Helmikuu käynnistyi leimaushaasteeseen ryhtymisellä, josta todisteena ovat ensimmäisen kollaasin ensimmäiset lumihiutalekynnet. Ne eivät menneet ihan nappiin, mutta hieno juttu on se, että nyt on ainakin syy harjoitella tuotakin taitoa jatkossa. Helmikuussa tuli myös tartuttua entistä useammin siveltimeen ja akryylimaaleihin, ja kaikkein tyytyväisin olenkin yläkollaasin lohikäärmekynsiin, jotka tosiaan tuli maalattua käsin. Ylemmän kollaasin epäonnistunein lakkaus taitaa olla alarivin keskimmäinen, jotenkaan lopputulos ei ihan iskenyt, ja varsinkin jälkikäteen katseltuna lakkaus ei miellytä silmää lainkaan (ja fiksuna laitoin sen kuvan suurimpana kollaasiin, heh).
Helmikuussa starttasi myös Finnish(able) lakkaushaasteen kevätosio, mikä toi jonkin verran vaihtelevuutta kynsiini. Erityisesti pidin tämän alemman kollaasin kookoskynsistä, sillä sellaisia en usko että olisin toteuttanut ilman kyseistä haastetta.
Myös käsinmaalatut kukkaset alarivin oikeassa reunassa miellyttävät omaa silmää – vieressä oleva glitterliuku ei niinkään.
Kynnet saivat kivasti pituutta kuukauden aikana, vaikka loppukuusta ottivatkin hieman osumaa ja jouduin pienen lyhennyksen lisäksi viilaamaan kynsistä hieman kapeampikärkiset. Lopputulos on kuitenkin mielestäni vallan siro, ja viihdyn tämänkin mallisilla kynsillä aivan mainiosti.
Mistäs näistä te pidätte eniten, ja mistä ette niinkään? Entä onko kynsieni malli nyt ihan kamala? (vrt. alakollaasin kookoskynnet vs. kaikki muut)
// It’s time to collect all nail designs from February and take a little look to last month. My favorite ones were the dragon-nails, coconut-nails and the last pic’s flower-nails. Which ones did you like the most?
26 Comments
Meillä on täysin samat suosikit. Kookoskynnet hyppää ensimmäisinä silmille maalattujen kukkien kanssa siinä hyvässä mielessä 🙂 jos epämieluisimmat kynnet täytyy valita niin toisen kollaasin ensimmäiset ja seuraksi ehkä glitterliuku. Ne vähiten miellyttää mun silmää 🙂
2.3.2015 at 06:58Ja kynsien sirous on täysin luonnollisen näköinen , kauniit 🙂
Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.
2.3.2015 at 06:58Ihania lakkauksia! <3 Ihan mahdoton valita suosikkeja kun kaikki on niin kauniita omalla tavallaan. 🙂
2.3.2015 at 07:15Lumihiutalekynnet on mun suosikit…
2.3.2015 at 08:27Mä tykkään eniten lohikäärmeistä ja flanelliruuduista :). Vähiten silmää miellyttää ei-mikään! Yrittämällä yritin kaivaa tuolta jotkut, joissa olisi jotain epäkivaa mutta ei onnistu. Nuo kookoskynnet ovat malliltaan todella kauniit. Kynsissä on ihaninta juurikin niiden muokattavuus <3.
2.3.2015 at 08:35Meilläkin on samat top 3 kynnet 🙂
2.3.2015 at 10:09Mun helmikuun lempparit on oikean alareunan kahdet kynnet, kukalliset ja glitterliuku :><3 Tykkään kyllä kaikista , vähiten ehkä .. hmm en osaa edes sanoa 😀 Kynsien uusi muoto on kauniimpi, kuin aikaisempi ! Maaliskuun kyntelöisiä odotellessa ! 😛 <3
2.3.2015 at 10:39Kaikki niin ihania! Mutta jos on pakko valita yks lemppari, niin ne on ehdottomasti nuo käsinmaalatut kukat 🙂
2.3.2015 at 10:51Vau onpa upeita kynsiä! Mun suosikit on lumihiutaleet 🙂
http://marjukkakatariina.blogspot.fi
2.3.2015 at 10:53Voi vitsit mitä kynsiä! Metallihohtoiset on mun lemppareita, joita tuolla olikin useampia! Voi kun olis ite noin taitava!
2.3.2015 at 17:02Avaruuskynnet taitaa olla mun lempparit! Ja tuo sirompi kynnen muoto on tosi kaunis ja itseasiassa mun mielestä kivempi kuin tuo aikaisempi malli. Mä itse viilaan kynsiä reunoilta jonkin verran sisäänpäin, joten voi olla että oon vaan tottunut tuollaiseen kapeampaan malliin. Mut mun silmään näyttää hyvältä!
2.3.2015 at 17:55Mun lemppareimmat näistä on nuo paidasta inspiraationsa saaneet ja sitten nuo pinkit sydänkynnet <3
2.3.2015 at 22:24Hih, meillä on sitten aika samanlainen maku 🙂 Kiitos! 🙂
3.3.2015 at 04:34Voih kiitos Roosa! :') <3
3.3.2015 at 04:35Ne on kyllä omastakin mielestä aikas kivat 🙂
3.3.2015 at 04:36Oi kiitos Malle! <3 Kyllä siellä niitä vähemmän ihaniakin on 😀
3.3.2015 at 04:36Hauska sattuma! 🙂
3.3.2015 at 04:37Oi kiitos! 🙂 Itsekin tykkään kynsien muodosta nyt 🙂
3.3.2015 at 04:38Oi kiitos! <3 Nuo kukkaset kyllä onnistui omastakin mielestä 🙂
3.3.2015 at 04:38Oi kiitos! 🙂 <3
3.3.2015 at 04:38Hih kiitos! 🙂 <3 Ja harjoitustahan tämäkin vain vaatii 🙂
3.3.2015 at 04:39Kiitos Maiju! 🙂 Ja tuo uusi kynnen muoto on kyllä omastakin mielestä nätti 🙂
3.3.2015 at 04:39🙂 Ne on kyllä nätit munkin mielestä 🙂
3.3.2015 at 04:40Kaikki on kyllä hirmu upeita, mut ehkä noi käsinmaalatut kukat on kaikista upeimmat! ^_^
3.3.2015 at 09:53Hui, kiitos! 🙂 <3
4.3.2015 at 21:08Lumihiutaleet, galaksit ja viimeiset käsinmaalatut kukat olivat omat lempparit ! 🙂
9.3.2015 at 15:09